....Jak naplánovat fotku mléčné dráhy..How to plan a milky way photo.... by Jan Dolezel

Od Února do Října je vidět v našich zeměpisných výškách a šírkách jednou za měsíc na pár dní mléčná dráha. Nejlépe je viditelná a to kolikrát i lidským okem, když je Měsíc ve fázi novu. Je to proto, že v tu dobu obloha není nasvícena Měsícem a tudíž je velice tmavá..Once a month in the Northern Hemisphere, between February and October, you are able to photograph the Milky Way. The best , even with the naked eye, is at the New Moon Phase. The reason is simple, there is no light pollution from the Moon, therefore the sky is dark.

Read More

....Proč fotím krajinu?..Why landscape photography?.... by Jan Dolezel

Nedávno jsem se zamyslel proč fotím krajinářskou fotografii. Už od mala mě bavilo cestovat. Myslím, že jsem tuto vlastnost tak trochu zdědil. Vždycky jsem se těšil až zase někam pojedu. Když mi bylo 16, vzal jsem kolo, připevnil na něj vaky a o prázdninách s kamarády vyrazil na Dachstein..Recently I was thinking, why do I take photos of the landscape? Since I was a child I've loved travelling, I think it's in our family genes. When I was 16 me and my friends took our bicycles, packed our panniers, and cycled to Dachstein.

Read More

....Jak naplánovat krajinářskou fotografii..How to plan landscape photography.... by Jan Dolezel

Když jsem začínal fotit krajinky, jezdil jsem slepě na špatná místa ve špatný čas, ve špatnou roční dobu. Hodně často jsem se vracel domů s paměťovou kartou plnou podprůměrných fotek. Kolikrát jsem si říkal, škoda že to sluníčko není támhle nebo proč jsou mraky zase nemasný a neslaný. Jak se říká, chybama se člověk učí. A já se učil metodou pokus omyl..When I started taking landscape photographs I used to run around like a headless chicken, travelling to the wrong places, in the wrong seasons, and at the wrong times. So often I came home with a memory card full of average photographs. So many times I was thinking, “It's a shame the sun is not over there,” or, “Why can I not see the sun through the clouds?” I could go on and on

Read More

....Grónsko - Arctic Circle Trail..Greenland - Arctic Circle Trail.... by Jan Dolezel

Kde se zrodila myšlenka jet v létě do Grónska, na to jsem do dneška nepřišel. Natož vydat se na Arctic Circle Trail, 160 kilometrový přechod této rozmanité země s plnou polní a jako parťáka si vzít vlastní manželku..I cant remember when I came up with the idea of travelling to Greenland in August of 2018, it was an unusual choice of location, let alone the idea to hike the Arctic Circle Trail, which is a self-sufficient trek of over 100 miles. I chose my wife as my hiking partner

Read More

....Fotografické vybavení a postproces..Photography gear and post-processing.... by Jan Dolezel

V první řadě bych chtěl napsat, že udělat krásnou fotku není jenom o výbavě. Ale být ve správný čas na správném místě. Tyto nástroje mi ale pomáhají dosáhnout mých vysněných snímků..First, to take landscape photography it is not all about the gear, but get up and be at the right time on the right place. And these tools help me to achieve my dream photos.

Read More