....Fotografické vybavení a postproces..Photography gear and post-processing.... / by Jan Dolezel


V první řadě bych chtěl napsat, že udělat krásnou fotku není jenom o výbavě. Ale být ve správný čas na správném místě. Tyto nástroje mi ale pomáhají dosáhnout mých vysněných snímků..I would say that landscape photography is not all about the gear, but about being in the right place at the right time, and the equipment below allows me to capture my dream photos.


Když jsem utopil první verzi šestDéčka, dlouho jsem se rozhodoval mezi dvojkou a 5D mark trojkou. Nakonec vyhrál novější typ 6D. Zaostával pouze v parametrech které nejsou pro focení krajinek až tak rozhodující. Jako je automatické zaostřování a rychlost závěrky..When I lost my first camera, a Canon 6D mark i, I could not decide whether to buy the 6D mark ii or 5D mark iii. I eventually picked the new version of the 6D, as the Auto Focus and the Shutter speed functions were not necessary for landscape photography


Do vybavení každého krajináře by měl patřit širokoúhlý objektiv. Tady to byla jasná volba. Poté co jsem utopil 17-40mm, sáhnul jsem po tomto objektivu a musím říct, že od té doby jsou moje snímky ostré nejenom uprostřed..There should always be a wide lens in the bag of every photographer. When I lost my 17-40mm lens I did not hesitate to purchase the 16-35mm as it has a superior sharpness to the 17-40mm.


Tento objektiv používám možná ještě více než 16-35mm. Ať už při špatném počasí na detaily anebo na zkompresování krajiny. Úplně by mě ale stačila f/4 bez stabilizatoru obrazu, která je daleko lehčí a levnější..I use this lens more than my wide lens, to photograph details in a bad weather or to compress the landscape. The f/4 non IS version would potentially be better, as it is cheaper and nearly half the weight.


spoušt.jpg

Canon TC-80 N3

Neodmyslitelná součást výbavy. I když mám nastaven 2 vteřinový zpožďovač ve foťáku, spoušť používám takřka vždycky. Na noční focení a dlouhé expozice je tato malá věcička k nezaplacení..It is a must-have. Even though I have set 2s timer in my camera I always use the shutter release cable. For astrophotography or long exposure, it is essential.


feisol_tripod_CT-3442_lg.png

Feisol CT-3442

Jedna věc kterou doma nikdy nenechám je stativ. Tento mám už přes 2 roky a pořád mám pocit, že jsem ho koupil včera. Lehký ale pevný..I never leave home without the tripod. I have owned this for more than 2 years now and it looks and feels like new. Really lightweight but also solid.


ball head.jpg

Acratech GP ball head

Precizní hlava. Jedna z nejlepších investic co jsem udělal. Nejlepší věcí ale je utahovací páčka, kterou jednoduše zaklapnu..Well built quality ball head. One of the best purchases I have ever made. The best thing about it is the lever clamp.


lee holder.jpg

Lee držák filtrů..Lee filter holder

Pojme až 2 filtry a vepředu mám ještě přidělaný držák na cirkulační filtr..It holds 2 filters, and also a circular polarising filter.


Používám ho výhradně na odlesk mokrých kamenů či skal..I use this filter to take the reflection away from wet stones or rocks.


hitech.jpg

Hitech firecrest ND 1.2 filter

Vynikající filtr na zpomalení závěrky o 4 stopy. Když chci při západu či východu slunce rozmáznout oblohu, šáhnu právě to tomto filtru..If I need to slow the shutter speed by 4 stops to blur a sky or water I choose this filter.


Zpomalý čas závěrky o 10 stop. Dřivě jsem vlastnil tento filtr od Hitechu a musím říct, že nezanechával tolik modrých odstínů jako právě tento Lee filtr..I used to own 10 stoppers from Hitech and I have not found a blue colour cast like this one.


Na dynamický rozsah krajiny většinou používám expoziční braketing, ale i tak mám jeden přechoďák v brašně..To get the better dynamic range I usually do exposure bracketing, but I do always carry this soft grad.


Můj nejnovější přírůstek. Letos jsem začal dělat printy a můj starý monitor ani po kalibraci nedokázal zobrazovat přesně barvy..My latest purchase. I started doing prints this year and even though my old monitor was calibrated it would not show the colours as accurately so I bought Eizo.


Lr vs Ps.jpg

Adobe Lightroom and Photoshop

Netřeba moc dodávat. Snad jen, že ve Photoshopu používám plugin Nik Collection - Dfine na odstranění šumu a Color Efex Pro na dynamický kontrast..Nothing much to say. The only plugin I use is Nik Collection. Use Dfine for noise reduction and Color Efex Pro for dynamic contrast.


Jediná věc které lituji je ta, že jsem si pořídil malou verzi. Pro intuitivní zpracování fotek je k nezaplacení..The only regret I have is not purchasing a bigger version. To make post-processing more intuitive this tablet is priceless.


Poslední část mozaiky je pro mě fyzická fotka. Baví mě tisknout na různé druhy papíru nebo třeba dělat pohlednice..The last piece of the puzzle for me is a tangible photo. I absolutely love trying new photo papers as well as to print greeting cards.