Jak naplánovat krajinářskou fotografii / by Jan Dolezel

Když jsem začínal fotit krajinky, jezdil jsem slepě na špatná místa ve špatný čas, ve špatnou roční dobu. Hodně často jsem se vracel domů s paměťovou kartou plnou podprůměrných fotek. Kolikrát jsem si říkal, škoda že to sluníčko není támhle nebo proč jsou mraky zase nemasný a neslaný. Jak se říká, chybama se člověk učí. A já se učil metodou pokus omyl.

Je jasné, že všechno se naplánovat nedá, ale přinejmnším plno věcí se dá eliminovat. Dneska vím, že když prší nemá cenu trmácet se na vrcholky hor, ale je lepší zůstat dole v nížině a jít do lesa. Nebo že při zatažené noční obloze, snímek mléčné dráhy opravdu nepořídím.


Průzkum terénu

Jedny z nejhezčích snímků jsem pořídil v blízkosti domova. Proto nejlepší způsob jak najít nová a zajímavá místa je vyrazit do přírody. Je jedno jestli se jedná o rodinnou procházku, výlet na kole anebo venčení čtyřnohého mazlíčka. Jít ven a vidět krajinu na vlastní oči je vůbec nejlepší způsob.


Mapy

Ne vždy mám čas a možnosti se jít jen tak toulat do lesa nebo lézt po horách. Proto mapy jsou mým častým pomocníkem při plánování. Nedám dopustit na tištěnou turistickou mapu.

Po čem se dívám? Pro případ zataženého a deštivého počasí po kusu lesa.

Pro fotografování inverze jsou mým pomocníkem vrstevnice. Jelikož potřebuju být nad mrakama a dostat se na nějaký kopec. Mám rád když podemnou je nějaká vesnice s kostelem nebo údolí s okolníma kopcema, které dokážou držet mraky.

Po řekách či potocích které vedou k hoře či k nějakému zajímavému místu.

Když mám trochu představu kde a co bych chtěl fotit. Jdu a kontroluju všechno online. Satelitní či 3D mapy mi pomáhají být tzv. na místě. Když už je mám otevřené, vždycky plánuju cestu jak dlouho mi bude trvat na místo se vůbec dostat. Protože nechci po dlouhých přípravách propásnout východ či západ Slunce.

Z map se většinou snažím přibližně vyčíst místo kde fotit, né fotku jako takovou.


Aplikace

Při plánování si vystačím pouze ze třemi aplikacemi. Všechny jsou v anglickém jazyce. Začnu tou nejjednodušší.

Blue hour – podobných aplikacích je spousta, ale v tomto případě v jednoduchosti je krása. Stačí mít zapnutou GPS a vše bude fungovat i offline. Tuto aplikace používám pro rychlé zjištění kdy je východ či západ slunce. Od kolika do kolika je modrá či zlatá hodina. Anebo kdy bude kompletně tmavá obloha (kdy končí astrnomical twilight, nebo když fotím ráno, tak v kolik hodin začíná). Na mapě pak taky plánuju přesně z jakého směru bude západ či východ Slunce. Pokud už jsem přímo na místě dejme tomu před východem Slunce, v mapě je směrovka kde se momentálně nacházi Sluníčko, pak už jenom stačí namířit tuto směrovku na Slunce a podívat se na směrovku západu Slunce.

Aplikace Blue Hour

Aplikace Blue Hour

Pokud chci více informací pak zapínám jedinou placenou aplikaci a tou je PhotoPills. Na první pohled se může zdát, že těch několik stovek korun jsou vyhozené peníze, když přeci existují aplikace zadarmo. Opak je pravdou, jsou to jedny z nejlépe investovaných peněz. Vývojáři pořád přidávají nové a nové věci. Nejenže navigace je celkem jednoduchá a intuitivní, ale pokavaď si nevím rady, tak vždy jdu na jejich web, kde si najdu odkazy na blogy či přímo na videa, kde je vše do detailu vysvětlené. Tak k čemu všemu tuto ´apku´ používám?

Začnu noční fotografií. Konkrétně mléčnou dráhou. Na horní liště v planneru vidím, kdy je mléčná dráha nejlépe vidět (většinou je to kolem měsíční fáze Nov, kdy se Měsíc nachází mezi Sluncem a Zemí a je k ní přivrácen neosvětlenou stranou, jinými slovy Měsíc není vidět a tudíž neosvětluje oblohu). Další důležitou informací je časové rozmezí kdy je nejlépe viditelná. Na mapce potom můžu přesně vidět kde se bude nacházet. Toto je důležité abych mohl zakomponovat nějaký objekt do popředí. (Na Severní polokouli je mléčná dráha viditelná zhruba od února do října, vše záleží kde se zrovna nacházím. Zjednodušeně se dá napsat, že začátkem roku je na jiho-východě v průběhu roku se posouvá na Jih a v říjnu se přesune až na jiho-západ).

Aplikace PhotoPills

Aplikace PhotoPills

Další žánr noční fotografie na kterou používám PhotoPills při plánování je Startrail. Opět v Planneru, dole kliknu na ikonku Night AR a vidím přesně kde bude Polárka neboli Severka. Možná by se dal jednoduše použít kompas, ale telefon mám vždycky u sebe a hlavně vidím přesně pod jakým úhlem k mému fotografovanému subjektu se Polárka nachází. (v mé galerii Noc se můžete podídvat na fotografii jedné staré budovy, přesně jsem tehdy věděl kudy mi Startrail povede)

Aplikace PhotoPills

Aplikace PhotoPills

V sekci Moon, zase najdu kdy vychází a zapadá Měsíc. Protože né vždycky musím čekat na fázi Měsíce Nov. Stačí když měsíc vychází ve 2 hodiny ráno a já můžu do té doby fotit tmavou oblohu. Opět záleží, jaké je roční období a jak moc se nacházím na severu Zeměkoule. Čím severněji, tím přes léto je nižší šance pro tmavou oblohu.

Když už jsem v terénu a potřebuji vědět, kde přesně bude vycházet Slunce, jdu do Planneru, dole na liště kliknu na AR (Augmented Reality) namířím telefon na oblohu a přesně vidím kde Slunce vychází a v kolik hodin.

Aplikace PhotoPills

Aplikace PhotoPills

PhotoPills toho nabízí daleko víc, toto jsou ale funkce, které využívám nejčastěji.

Třetí hojně využívanou aplikací je Clear Outside. Tady je potřeba být online. Začnu opět noční fotografií. Jak na mléčnou dráhu tak na Startrail je potřeba jasná obloha. Hned první údaj Time mi hodně napoví. Jestliže je čas červevný anebo oranžový nemá cenu fotit. Zelená barva je ideální na jasnou oblohu(nejsou mraky). Hned pod údajem Time je Sunlight kde vidím kdy je tmavá obloha, pokud si nejsem jistý grafikou, vlevo v rohu nahoře je napsán přesný čas, dark 18:20-5:38 (je to ten samý čas, který jak jsem říkal u aplikace Blue Hour končí astronomical twilight, v tomto případě 18:20 a druhý den ráno v 5:38 začíná)

Aplikace Clear Outside

Aplikace Clear Outside

Další údaj, který vyčtu z této aplikace jsou mraky. Nejhezčí obloha při západech a východech Slunce bývá, když jsou pouze vysoké mraky (high clouds) tzn. nízké číslo u low clouds a med clouds a vysoké, ideálně mezi 40 a 80 high clouds.

Ranní inverze je něco s čím mám pořád problémy předpovědět. Většinou porovnámám dvě známá místa, jedno dole v nížině (náznak mlhy-fog anebo nízkých mraků-low clouds a nízkých teplot) a druhé někde na kopci (žádné mraky či mlha a teplota vyšší než v nížině). Dole v aplikace je ještě ukazatel Dew Point, který když je červený, naznačuje, že by mohla být inverze. Teplotní rozdíl je dalším pomocníkem. Když se přes noc výrazně ochladí, může nastat ranní inverze.


Další

Světelné znečištění oblohy je asi největší nešvar fotografa krajináře, který se specializuje na noční fotografii. Když se potřebuji podívat, kde je obloha nejtmavší používám web dark site finder.

https://darksitefinder.com/maps/world.html#4/51.33/17.00

Když se podíáte v Evropě až na Skandinávii mnoho ideálních míst není.

Vím, že následující řádky nejsou relevantní pro všechny, ale přeci bych chtěl tuto informaci zmínit. Dost často jezdím na pobřeží a důležité je znát časy přílivů a odlivů. Dost často se mi stává, že kompozice se mi mění doslova před očima. Většinou jenom googluji – tide a příslušné místo.